Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabat na pierwsze zamówienie >> 


Barwne oblicze południowej Francji z Mattina Moderna

Zdjęcia: Clémentine, Mattina Moderna

Wplatają sztukę i design w każdą ze swoich kreacji. Od ceramicznych lamp po dekoracyjne abażury, na nowo definiują elegancję dzięki połączeniu filozofii Slow Design i tradycyjnego rzemiosła. Mattina Moderna to francuska marka, której założycielki – duet matka i córka – czerpią inspirację z tętniącej życiem Nicei. To skąpane słońcem nadmorskie miasto napędza ich artystyczną ekspresję, czego efektem są pełne kolorów projekty.

„Postrzegam mój dom jako szereg wyselekcjonowanych zakątków, małych wydarzeń ujawniających się w ciągu dnia i w różnym świetle.”

Pasja do tworzenia, która cechuje współzałożycielkę marki – Clémentine przejawia się również w kształtowaniu jej najbliższego otoczenia. Jak sama podkreśla stylizacja mieszkania to dla niej niekończący się proces. Do swojego salonu wybrała regał Norwegian Wood, który wpisał się w jego klasyczny klimat z połowy wieku. W inspirującej rozmowie opowiedziała nam między innymi o sposobach na dekorowanie przestrzeni osobistej oraz miłości do koloru, który wypełnia również świat Matttina Moderna.

Prowadzisz markę Mattina Moderna, która tworzy wyjątkowe lampy i dekoracje. Jesteśmy zachwyceni rzemieślniczą precyzją tych przedmiotów, powiedz, czym jest dla Ciebie projektowanie w duchu Slow Design?

Kiedy zaczynałyśmy projekt Mattina Moderna, moja mama i ja nie wyobrażałyśmy sobie, że pewnego dnia będziemy produkować lampy. Tak naprawdę było to hobby, ratowanie vintage lamp i przedmiotów w naszym rodzinnym regionie. W efekcie rosnącego zapotrzebowania na takie unikalne znaleziska zaczęłyśmy tworzyć niestandardowe abażury z resztek tkanin we współpracy z lokalnym rzemieślnikiem. Każdy krok w tamtym czasie wydawał się nam bardzo naturalny, więc kiedy zastanawiałyśmy się, jak stworzyć lampy od podstaw, ceramika okazała się oczywistym wyborem. Ma ponadczasowy i skromny charakter, zakorzeniony w tradycji i wspólnej przeszłości. Dla nas slow-design to tworzenie odpowiedniej liczby przedmiotów, z sercem, niezwykłą starannością i dzielenie się nimi w bardzo osobisty sposób.

Mieszkasz w Nicei, to kolorowe, tętniące życiem miasto. Jak wpłynęło to na to, co robisz?

Po 10 latach mieszkania w Paryżu powrót do rodzinnego miasta był dla mnie sporą odmianą. Myślę, że nie byłabym tą samą osobą, gdyby nie Nicea. Wszystko tutaj ma bardzo wyraźny smak: lokalne produkty, stare miasto, sosny, słońce… wystarczy spojrzeć przez okno, aby się zainspirować. To, co robimy Mattina Moderna, inspirowane jest naszym otoczeniem. Ta marka zaczęła się jako lokalny projekt, a na naszą miłość do kolorów, ich kombinacji ma wpływ Nicea.

Matka i córka – skąd tyle pasji do tworzenia? Jesteśmy ciekawi, jak wygląda proces powstawania lamp?

Moja mama zawsze była bardzo kreatywną osobą, zawsze przechodziła od jednego projektu do drugiego, tworząc ubrania, czy projektując małe przedmioty. Zdecydowanie można powiedzieć, że przekazała mi swoje zamiłowanie do tworzenia i projektowania. Jeśli chodzi o projektowanie naszych lamp, pierwszym krokiem jest zawsze stworzenie czystego płótna, o minimalistycznych kształtach, które pozwolą nam poeksperymentować z kolorami. Przykładowo podstawą naszej lampy Ombrellina jest cylinder, któremy ma wzór w kratkę lub paski. Następnie testujemy naszą kolorystykę w 3D i wysyłamy ją do naszego rzemieślnika w Portugalii. Ten proces pozwala nam stworzyć dokładnie odpowiednią ilość sztuk i nie przechodzić przez żadne fazy samplowania.

 

Jak wygląda Twój domowy krajobraz? Czy też jest pełen kolorów? 

Kolory wypełniają moje życie. Chociaż wynajmuję mieszkanie, po prostu nie wyobrażam sobie życia w przestrzeni z białymi ścianami, przysięgam, że próbowałam… Dla mnie każde pomieszczenie musi mieć określony charakter. Moja sypialnia to przestrzeń z żywym różem, jadalnia to zabawa maksymalistycznym stylem, a salon jest bardziej  dojrzały, w klasyczny klimacie z połowy wieku, gdzie ściany pomalowane są na niebiesko-szary kolor nadający całej przestrzeni ponadczasowy charakter.

Do swojego wnętrza wybrałaś regał Norwegian Wood, w kolorze wędzonego dębu. Co było ważne przy wyborze tego mebla? Gdzie on się znajduje?

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam regał, od razu wiedziałem, że to brakujący element do mojego salonu. W tej konkretnej przestrzeni najważniejsza jest spójność. Szukałam estetyki z połowy stulecia, mebli z pięknymi materiałami – skórą, drewnem, kamieniem – i podobnymi ciepłymi tonami, które kontrastowałyby z niebieskimi ścianami. Regał spełnił wszystkie założenia. Postawiłam go obok sofy vintage de Sede i lampy podłogowej Menu Hashira.

Regał Norwegian Wood, Dąb Wędzony

Zdradź nam, jakiego klucza używasz do stylizacji domu?

Stylizacja domu to tak naprawdę proces. Nie waham się zmieniać rzeczy, kiedy czuję, że coś jest nie tak, lub po prostu, jeśli potrzebuję zmiany. Zawsze mam plan, zawsze dokładnie widzę, jak chciałbym, żeby było i muszę powiedzieć, że prawie nigdy tak nie jest! Więc zamieniam przedmioty miejscami, szukam nowych pomysłów… W tym przypadku jednak wszystko poszło naprawdę łatwo, wiedziałem, że regał współgra z resztą mebli, które już posiadałam. Sofa ma tę piękną brązową patynowaną skórę, która jest prawie w tym samym odcieniu co dąb wędzony, oba meble bardzo dobrze kontrastują z japońskim papierem lampy, po prostu uwielbiam ten narożnik, jest ciepły i przytulny.

Jaka jest Twoja definicja przestrzeni osobistej? Jakie znaczenie ma dla Ciebie dom?

Postrzegam mój dom jako szereg wyselekcjonowanych zakątków, małych wydarzeń ujawniających się w ciągu dnia i w różnym świetle. Dla mnie naturalne światło jest istotną częścią wystroju wnętrza. Myślę, że przestrzeń osobista to po prostu miejsce, w którym można usiąść i nic nie robić, bez żadnych zobowiązań czy planu. Pracując w domu, z czasem przekonałam się, że te chwile są bardzo potrzebne i doceniam je.

 

Co najbardziej lubisz we FRØPT?

Cóż, to może być najłatwiejsze z pytań. FRØPT to po prostu świetny design. Naturalne materiały, proste linie i formy i ponadczasowe kolory, jestem tu właśnie po to! Kiedy po raz pierwszy przeglądałam Waszą stronę, byłam bardzo blisko, aby zadzwonić do mojego właściciela mieszkania i zmusić go do zmiany kuchni…

Mattina Moderna

Francuskie studio slow design, które wspiera lokalne rzemiosło. Projekt tworzony przez matkę i córkę.

www.mattinamoderna.com

Odkryj nasze kolekcje