Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabat na pierwsze zamówienie >> 


Jak odnowić kuchnię w sposób zrównoważony

Planując wnętrze, warto zapoznać się z zasadami cyrkularnego projektowania, zwłaszcza, kiedy chcemy zrobić remont przestrzeni zakupionej na rynku wtórnym, przeprowadzce do już urządzonego mieszkania lub po prostu potrzebie zmiany dotychczasowej kuchni na nową. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby osiągnąć zrównoważoną i przyjazną środowisku kuchnię.

Wykorzystanie dostępnych zasobów: Zacznij od tego, co masz

Przed: Układ kuchni przestał być odpowiedni ze względu na zmieniające się potrzeby domowników.
Po: Przeniesiono kuchnię do innej części domu i otwarto na salon, korpusy IKEA zostały wykorzystane w nowym projekcie.

Metamorfozę warto rozpocząć od analizy układu dotychczasowej kuchni, opierając się na potrzebach domowników. To szansa na lepsze wykorzystanie przestrzeni, którą można modyfikować przez przeniesienie istniejących szafek kuchennych do innego pomieszczenia lub otwarcie kuchni na salon. Alternatywą jest wykorzystanie elementów odzyskanych z innych projektów, aby stworzyć możliwie jak najbardziej zamknięty obieg materiałów przy remoncie.

Inwestycja w zrównoważenie: Wymień elementy na trwalsze

Przed: Kuchnia nie odpowiadała estetyce nowych właścicieli.
Po: Zachowano zastany układ z wymianą frontów, górne szafki zastąpiono panelami z otwartymi półkami.

Zmiana frontów kuchennych to szansa na urządzenie wnętrza w zgodzie z własnym stylem i naturą, zwłaszcza, kiedy wybieramy materiały takie jak: drewno i fornir. Przy zachowaniu zastanych korpusów szafek i wymianie blatu warto sięgnąć po trwalszy materiał, jakim jest odporny na uszkodzenia kamień. Uzupełnienie kuchni nowymi frontami pozwoli na dopasowanie jej do pozostałej części domu na poziomie wizualnym. Taka spójność jest szczególnie ważna, kiedy strefa kuchenna jest otwarta na część dzienną.

Fronty Pure i regał z kolekcji Norwegian Wood, Orzech Amerykański

Aby zachować lekkość bryły, bez rezygnacji z przestrzeni do przechowywania, na miejsce wiszących szafek można zastosować panele ścienne z otwartymi półkami wykonane na wymiar lub regał. Z kolei drewniane szuflady pomogą w organizacji mniej wygodnych dolnych półek w korpusach METOD i poprawią jakość kuchni od wewnątrz.

Troska o zrównoważoną przyszłość: Zadbaj o oszczędność energii i wody

Fronty Blade, kolekcja Norwegian Wood, Dąb naturalny
Fronty Pure i półki z paneli, kolekcja Norwegian Wood, Orzech amerykański

Energooszczędna kuchnia to sposób na dbanie o środowisko, dlatego należy wybierać urządzenia AGD o niskim zużyciu energii, instalować oświetlenie LED i rozważyć instalację systemów oszczędzania wody. Dobrej jakości sprzęty kuchenne można zachować i przy metamorfozie zmienić ich miejsce, przenieść piekarnik wyżej dla wygodniejszego chwytu, czy zabudować frontami lodówkę.

Kuchnia po remoncie zyskała więcej światła i ciepło dębu naturalnego. Zobacz metamorfozę kuchni Maxa i Nico na Instagramie.

Każda kuchnia jest indywidualna, dlatego zasady cyrkularnego projektowania należy dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Trwałe i łatwo odnawialne materiały zapewniają długotrwałą żywotność i redukują potrzebę częstej ich wymiany. Stosując zrównoważone podejście, można cieszyć się estetyczną i funkcjonalną kuchnią, która jednocześnie nie ingeruje w środowisko.

Stwórz kuchnię przyjazną środowisku