Planując wnętrze, warto zapoznać się z zasadami cyrkularnego projektowania, zwłaszcza, kiedy chcemy zrobić remont przestrzeni zakupionej na rynku wtórnym, przeprowadzce do już urządzonego mieszkania lub po prostu potrzebie zmiany dotychczasowej kuchni na nową. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby osiągnąć zrównoważoną i przyjazną środowisku kuchnię.
Wykorzystanie dostępnych zasobów: Zacznij od tego, co masz
Metamorfozę warto rozpocząć od analizy układu dotychczasowej kuchni, opierając się na potrzebach domowników. To szansa na lepsze wykorzystanie przestrzeni, którą można modyfikować przez przeniesienie istniejących szafek kuchennych do innego pomieszczenia lub otwarcie kuchni na salon. Alternatywą jest wykorzystanie elementów odzyskanych z innych projektów, aby stworzyć możliwie jak najbardziej zamknięty obieg materiałów przy remoncie.
Inwestycja w zrównoważenie: Wymień elementy na trwalsze
Zmiana frontów kuchennych to szansa na urządzenie wnętrza w zgodzie z własnym stylem i naturą, zwłaszcza, kiedy wybieramy materiały takie jak: drewno i fornir. Przy zachowaniu zastanych korpusów szafek i wymianie blatu warto sięgnąć po trwalszy materiał, jakim jest odporny na uszkodzenia kamień. Uzupełnienie kuchni nowymi frontami pozwoli na dopasowanie jej do pozostałej części domu na poziomie wizualnym. Taka spójność jest szczególnie ważna, kiedy strefa kuchenna jest otwarta na część dzienną.
Aby zachować lekkość bryły, bez rezygnacji z przestrzeni do przechowywania, na miejsce wiszących szafek można zastosować panele ścienne z otwartymi półkami wykonane na wymiar lub regał. Z kolei drewniane szuflady pomogą w organizacji mniej wygodnych dolnych półek w korpusach METOD i poprawią jakość kuchni od wewnątrz.
Troska o zrównoważoną przyszłość: Zadbaj o oszczędność energii i wody
Energooszczędna kuchnia to sposób na dbanie o środowisko, dlatego należy wybierać urządzenia AGD o niskim zużyciu energii, instalować oświetlenie LED i rozważyć instalację systemów oszczędzania wody. Dobrej jakości sprzęty kuchenne można zachować i przy metamorfozie zmienić ich miejsce, przenieść piekarnik wyżej dla wygodniejszego chwytu, czy zabudować frontami lodówkę.
Każda kuchnia jest indywidualna, dlatego zasady cyrkularnego projektowania należy dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Trwałe i łatwo odnawialne materiały zapewniają długotrwałą żywotność i redukują potrzebę częstej ich wymiany. Stosując zrównoważone podejście, można cieszyć się estetyczną i funkcjonalną kuchnią, która jednocześnie nie ingeruje w środowisko.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam i analizowania naszego ruchu. Wyrażasz zgodę na nasze pliki cookie, jeśli nadal korzystasz z naszej strony internetowej.Zgadzam się