Równowaga. Tak trudna do złapania i utrzymania dzisiaj. Renée Kemps, fotografka wnętrz i designu z Holandii, jest przykładem artystki, która utorowała swoją ścieżkę holistycznego rozwoju osobistego dzięki odzyskaniu równowagi w codzienności. Jej estetyka została zainspirowana spokojem kultury japońskiej – autentyczność i zgodność z naturą do tego stopnia przykuły jej uwagę, że zdecydowała się poświęcić swoją nową markę sztuce herbaty.
Maiasa ma swoją siedzibę w Delft. Pracownię zaprojektowano w sposób surowy tak, aby nie przytłoczyć głównego założenia przestrzeni. Jej centralnym punktem jest aneks z frontami z kolekcji Norwegian Wood, który wspiera każdy etap procesu przygotowania herbaty. Renée nie tylko podkreśla znaczenie zwolnienia i wdrażania drobnych rytuałów w swoją codzienność, ale także tworzy narzędzia, które będą to umożliwiać innym.
Maiasa Studio kładzie nacisk na codzienne rytuały skupione wokół ceremonii przygotowania herbaty w akompaniamencie przedmiotów, których harmonijna estetyka przyciąga niczym sam aromat przyrządzanego dzięki nim napoju.
Co Cię najbardziej inspiruje?
Światło, linie i tekstury. Te podstawowe filary estetyki niezmiennie mnie zadziwiają. Potrafię całkowicie rozproszyć się pięknem małych kompozycji i ulotnymi momentami gry światłocieni w codziennym życiu.
Jaki jest Twój związek z japońską architekturą, designem i rzemiosłem?
Moje doświadczenie i zainteresowanie tym światem rozpoczęły się mniej więcej dziewięć lat temu, kiedy podjęłam decyzję o przeprowadzce do Tokio w celach zawodowych. Do Japonii wracałam wielokrotnie, a każda kolejna wizyta utwierdzała mnie w zauroczeniu tym miejscem. Przywiązanie Japończyków do jakości, tradycji, rzemiosła i dbałości o szczegóły jest czymś niespotykanym. Ten wpływ znacząco ukształtował moją twórczość.
Jakie miejsca w Japonii cenisz najbardziej?
Świątynie zajmują wyjątkowe miejsce w moim sercu – głównie ze względu na ceremonie parzenia herbaty, które są w nich organizowane. Panuje tam wyjątkowa atmosfera spokoju i historycznej wartości, a rytuały przeprowadzane są z nienaganną starannością i dbałością o każdy szczegół. To także klimat, w którym wciąż panuje rygoryzm wymagający ciszy, otwartości i niespiesznej obecności.
Jaką rolę w Twoich codziennych rytuałach odgrywa herbata?
Zgłębianie bogatej historii herbaty i wielowiekowych tradycji od zawsze było dla mnie niezwykle interesujące. Zaczęłam doceniać herbatę nie tylko jako napój, ale także rytuał. Nauczyłam się czerpać przyjemność z tworzenia małych ceremonii wokół niej, delektując się zarówno smakiem, jak i uspokajającym procesem przygotowania.
Twój najnowszy projekt dotyczy piękna codziennych rytuałów. Opowiedz proszę nieco więcej o Maiasa Studio.
Maiasa zrodziła się z moich doświadczeń i uznania dla Japonii. Tradycje, które praktykowałam, głównie podczas wyjazdów służbowych, przyniosły długo oczekiwaną równowagę i uświadomiły mi, jak zaniedbywałam swoje samopoczucie. Zauważyłam również, że wielu moich przyjaciół i znajomych borykało się z podobnymi problemami. To właśnie wtedy zaczął nabierać kształtów pomysł stworzenia marki poświęconej tym drobnym codziennym rytuałom, które pielęgnują wewnętrzny dobrostan we współczesnym świecie.
Jak wyglądał proces tworzenia tej przestrzeni?
Stworzenie przestrzeni wynikało z chęci uchwycenia esencji Maiasy tak, aby osoby w niej przebywające mogły zobaczyć, namacalnie doświadczyć i przemycić zebrane inspiracje do swoich domów. Bardzo zależało mi, aby ta przestrzeń w pełni autentycznie odzwierciedlała etos marki i dawała konkretną wartość jej odbiorcom.
Do przestrzeni studyjnej wybrałaś nasze fronty w odcieniu Dębu Wędzonego. Czym kierowałeś się przy tym wyborze?
Dąb Wędzony wydawał się idealnie pasować do nastroju i estetyki, jaką przewidziałam dla mojej przestrzeni. W Japonii wykorzystanie naturalnego drewna jest inherentną częścią tradycji architektonicznej. Chciałam odtworzyć tę praktykę w moim studiu, dlatego wybrałam naturalnie i surowo wyglądający fornir, który zarówno samodzielnie przyciąga uwagę, jak i nienachalnie współgra z moimi ręcznie robionymi ekranami shoji.
Za co najbardziej cenisz FRØPT?
Podoba mi się poziom wszechstronności i dostosowywania, jaki oferuje marka. Możesz wybrać idealną konfigurację, co daje swobodę intuicyjnego projektowania, zgodnego z własnymi preferencjami – od stylu i wykończenia, po wyselekcjonowaną paletę kolorów. FRØPT zaskoczył mnie dostępnymi opcjami, które pozwalają spersonalizować każdy szczegół.
Jaka jest Twoja definicja przestrzeni osobistej?
To miejsce, w której mogę przełożyć moją przemyślaną wizję na estetykę, która rezonuje z moją wrażliwością. Tak wyselekcjonowana przestrzeń staje się wizualnym wyrazem tego, jak postrzegam świat i służy jako środek do komunikowania tej perspektywy innymi.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam i analizowania naszego ruchu. Wyrażasz zgodę na nasze pliki cookie, jeśli nadal korzystasz z naszej strony internetowej.Zgadzam się