Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabat na pierwsze zamówienie >> 


Wybór blatu kuchennego: Kamienny czy kwarcowy?

Dobór odpowiedniego blatu kuchennego to kluczowy krok w procesie projektowania kuchni, o który często nas pytacie. Materiał na blacie, ma wpływ na jakość użytkowania i finalny efekt aranżacji. Spośród wielu dostępnych opcji, przygotowaliśmy rekomendacje, które najlepiej współgrają z naszymi frontami, czyli kamień naturalny i blaty kwarcowe. Zobacz, co każdy z nich ma do zaoferowania, aby wzbogacić kuchnię o osobisty wybór.

1/ Kamień w zgodzie naturą

Kamień naturalny od dawna cieszy się uznaniem we wnętrzach, a jego największą zaletą jest niepowtarzalność wynikająca z piękna natury.

Blat z granitu, Fronty Pure, Orzech Amerykański
Granit

Blat z granitu to jedna z najbardziej atrakcyjnych form wykończenia, jest solidny i wyróżnia się spektakularną estetyką. Granit jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, plamy i ciepło, dlatego taki blat będzie służył przez wiele lat.

Blat z granitu, Fronty Blade, Dąb Wędzony

Skała ta naturalnie występuje w bogatej palecie barw i wzorów, co pozwala wybrać fragment odpowiedni do osobistego stylu.

Blat z marmuru, Fronty Pure, Bałtycki Granat
Marmur

Marmur, od wieków zachwyca eleganckim wyglądem i wzorami żyłek. Jednak jest materiałem o większej miękkości niż granit, dlatego wymaga ostrożnego podejścia podczas czynności kuchennych. To luksusowy i wyrafinowany wybór wynoszący estetykę na wręcz muzealny poziom.

Blat z wapienia na wyspie kuchennej
Blat z trawertynu, Fronty Wave, Butter Yellow
Inne rodzaje kamienia

Alternatywą dla granitu i marmuru są wyszukane kamienie, jak wapień czy trawertyn, o bardziej porowatej strukturze. Ich wysoka atrakcyjność nie idzie jednak w parze z tak dużą wytrzymałością, dlatego można nimi pokrywać obszary o mniejszej eksploatacji.

Przy wyborze kamiennego blatu:

1/ Poszukaj renomowanych dostawców lub zakładów kamieniarskich, z wysokiej jakości materiałami.

2/ Udaj się do hurtowni lub zakładu, aby osobiście wybrać konkretną płytę kamienną, biorąc pod uwagę kolor, wzór i żyłkowanie. 

3/ Wybierz dobrą firmę montażową, która wykona dokładne pomiary Twojej kuchni i przeprowadzi profesjonalną instalację blatu.

2/ Blat kwarcowy na współczesne potrzeby

Główną zaletą blatów kwarcowych jest łatwość obróbki i powtarzalność wzorów ułatwiająca wybór, a do tego są one antybakteryjne. Najpopularniejsze ich rodzaje to spiek kwarcowy i konglomerat, a każdy ma unikalne cechy.

Spiek kwarcowy, Fronty Blade, Dąb Naturalny
Spiek kwarcowy

Jego płyta wypalana jest ze sproszkowanych minerałów jak granit, piasek, czy pigment ceramiczny. Odporny na wysokie temperatury, spiek kwarcowy, wytwarzany jest w szerokiej palecie barw i wzorów. Może przybierać wygląd kamienia, betonu, a nawet drewna, dodatkowo płyta może być cieńsza w stosunku do innych materiałów, co pozwala aranżować minimalistyczne wnętrza.

Konglomerat kwarcowy Fronty Stripe, Orzech Amerykański
Konglomerat kwarcowy

Takie blaty produkowane są na bazie mielonego kamienia z dodatkiem innych minerałów i żywic. Ten solidny materiał świetnie opiera się zarysowaniom i plamom, co ułatwia czyszczenie. Szeroki wybór pozwala dopasować konglomerat do precyzyjnych oczekiwań, dzięki powtarzalnym, subtelnym wzorom.

Przy wyborze blatu kwarcowego: 

1/ Wybierz renomowanego producenta specjalizującego się w materiałach kwarcowych, którego oferta zaspokaja Twoje wymagania.

2/ Próbnik pozwoli Ci na dobrać wzór i kolor, który najlepiej pasuje do Twojej kuchni. 

3/ Rzemieślnicy dokładne zmierzą kuchnię, aby przygotować blat na wymiar.

4/ Profesjonalny montaż pozwoli cieszyć się idealnie dopasowanym i trwałym blatem.

Konglomerat kwarcowy, Fronty Blade i Stripe, Dąb Naturlany

Przy wyborze blatu do kuchni, warto uwzględnić swoje potrzeby pod kątem wyglądu i funkcjonalności materiału. Kamienie naturalne i blaty kwarcowe oferują wiele korzyści estetycznych, ale przed zakupem należy pamiętać, że każdy z nich posiada zróżnicowane wymagania pod względem pielęgnacji i użytkowania.

Wybierz Twoje fronty z naszej oferty