Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabat na zamówienie >> 

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę projektując kuchnię

Planujesz swoją pierwszą kuchnię, ale nie wiesz jeszcze, od czego zacząć? Przeczytaj, co przy jej projekcie nie powinno umknąć Twojej uwadze.
Dobrze zwymiaruj kuchnię

Zacznij od podstaw, pomyśl nad układem całego domu i wybierz miejsce, które będzie odpowiednie do przeznaczenia go na kuchnię. Zastanów się, czy wybrana przestrzeń pozwoli Ci na planowaną wielkość zabudowy. Ważne są tutaj wszystkie załamania ścian, kominy, wystające rury, grzejniki czy wysokość sąsiadującego okna.

Podczas analizowania poszczególnych wymiarów kuchni uwzględnij dodatkową przestrzeń potrzebną do prawidłowego jej funkcjonowania. Tutaj pamiętaj o odpowiedniej odległość szafek od ściany, aby zapewnić sobie wygodne otwieranie drzwi. A w przypadku kuchni narożnej, że jej  całkowita długość biegu szafek jest mniejsza od sumy długości obu ścian o głębokość blatu. Dodatkowo w rogu szafek należy zapewnić kilkucentymetrowy dystans między frontami, aby uniknąć konfliktu otwierania drzwi. Odpowiednia przestrzeń będzie także potrzebna niektórym wolnostojącym sprzętom AGD. Tak samo, jak przypada się kilka centymetrów dla paneli maskujących boki szafek.

Naszym zdaniem wielkość kuchni to nie wszystko, nawet najmniejsza kuchnia, jeśli jest dobrze zaplanowana, może być wygodna.

Fronty orzech amerykański w modelu Modern
Wybierz rodzaj zabudowy

Z wyspą, narożna, czy na jednej ścianie – w zależności od planowanej zabudowy weź pod uwagę różne rozwiązania, planując układ szafek. W przypadku bardzo długiej lub narożnej kuchni zastanów się, czy nie zabudować całkowicie ściany, zyskując miejsce do przechowywania. Być może na drugiej ścianie lepszym rozwiązaniem będą otwarte półki lub regał. Zyskasz dzięki temu na wygodnym dostępie do przedmiotów, których często używasz, a dodatkowo nadasz lekkości całemu pomieszczeniu.

Zaplanuj rozkład szafek

Przy planowaniu układu poszczególnych szafek pamiętaj o wygodzie ich użytkowania. Trzymaj się podstawowej zasady dotyczącej ciągu kuchennego, według której kuchnia powinna być rozplanowana w następującej kolejności: lodówka (wyciąganie produktów), zlew (mycie), ciąg roboczy (przygotowanie) i płyta (gotowanie).Jeśli umieścisz piekarnik w słupku nad blatem roboczym i dobrze zagospodarujesz przestrzeń poniżej jego poziomu, uzyskasz wygodne miejsce dla kuchennych akcesoriów, które potrzebujesz mieć w zasięgu ręki. Dodatkowo, jeśli zastąpisz szafki z drzwiami szufladami, zapewnisz sobie łatwy dostęp do ich zawartości. 

Fronty lakierowane Terracotta w modelu Modern
Fronty dąb wędzony w modelu Pure
Zdecyduj o AGD na etapie projektu

Jeszcze na etapie projektowania wybierz potrzeby sprzęt AGD. Sprzęt przeznaczony do zabudowy występuje najczęściej w ustandaryzowanych rozmiarach. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na ten do zabudowy, czy wolnostojący, uwzględnij w projekcie dokładnie wszystkie wymiary podane przez producenta. 

Wskazówka: Jeśli Twój sprzęt podblatowy kończy ciąg kuchenny, a nie jest montowany w szafce prawdopodobnie będzie Ci potrzebny dodatkowy panel zamykający do podtrzymania blatu. 

Wielkość sprzętów powinna być dostosowana do wymiarów zabudowy, która w konsekwencji determinuje wymiary poszczególnych frontów i paneli maskujących. Zwróć uwagę, że zaletą zabudowanych sprzętów jest spójność na poziomie designu kuchni, natomiast musisz się liczyć np. z mniejszą pojemnością lodówki w stosunku do wolnostojącej.

Fronty orzech amerykański w modelu Stripe połączone z frontami lakierowanymi (kolor na indywidualne zamówienie).

Kuchnia powinna być funkcjonalna i dopasowana do Twojego stylu życia i potrzeb, również pod względem estetycznym. Dlatego w kolejnym artykule podpowiemy Ci więcej o materiałach i kolorach.