Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabat na zamówienie >> 

Przewodnik: Kuchnia IKEA na wymiar

Współcześnie kuchnia stała się centrum domu, to właśnie od niej architekci rozpoczynają projektowanie całego wnętrza. Ważne, aby to pomieszczenie było dobrze wykończone, ponieważ nadaje wizję reszcie mieszkania.

Dopracowana kuchnia na wymiar jest możliwa również w przypadku korzystania z korpusów modułowych IKEA.

Nasze panele maskujące, obok frontów, pozwolą Ci osiągnąć harmonię między stylem i użytecznością. Ich warianty, dostępne w konfiguratorze produktów, posiadają różne funkcje. Poznaj rozwiązania jakie oferują.

1/ Panele boczne: Ukryte korpusy szafek

Z panelami bocznymi zamaskujesz boki szafek i wyspy kuchennej, tak aby współgrały z kolorem frontów. Domyślna wysokość paneli bocznych w naszym konfiguratorze sięga do podłogi, zasłaniając korpus na całej wysokości, łącznie z nóżkami.

Panele boczne na wyspie i boku lodówki. Fornir: Orzech Amerykański

Panel o pełnej wysokości pasuje również do pokrycia boków sprzętów AGD, na nim będzie opierał się kuchenny blat. Jeśli chcesz, aby wysokość panelu bocznego nie zakrywała nóżek, spersonalizuj rozmiar odejmując 8 cm, w ten sposób ukryjesz korpus, a na dole powstanie miejsce na cokół.

Na wyspie panel gięty w modelu Wave. Kolor: Butter Yellow
Panele gięte

Specjalnym rodzajem paneli bocznych są panele gięte, z nimi kształty będą opływowe i bardziej wyrafinowane. Obłe zakończenie szafek zwiększy także ergonomię kuchni. Stawiając na zaoblenia należy dodać 10 cm do długości zabudowy.

Warto wiedzieć:

1/ Nasze panele dla każdego modelu frontów fornirowanych i lakierowanych są gładkie. Wyjątkiem jest model lakierowany Wave, w którym panele maskujące i gięte dostępne są w wersji frezowanej.

2/ Panele dla modelu frontów fornirowanych Stripe są domyślnie gładkie. Istnieje możliwość produkcji wersji frezowanej na indywidualne zamówienie. Po wycenę skontaktuj się z nami.

3/ Grubość paneli odpowiada frontom w danym modelu.

2/ Panele wypełniające: Bryła na wymiar

Panele wypełniające to kluczowy element w kształtowaniu ostatecznej bryły kuchni. Doskonale sprawdzają się w zamykaniu wolnych przestrzeni między szafkami, a ścianą lub sufitem. Dzięki ukryciu szczelin, kuchnia stanie się spójną bryłą, a jednorodność zabudowy doda jej charakteru.

3/ Panele maskujące spód szafki: Detal ma znaczenie

Panele maskujące dół szafki wiszącej. Fornir: Dąb Naturalny

Przy umieszczeniu szafek górnych, warto zwrócić uwagę na kolor korpusu i dodać panel maskujący w kolorze frontów pod jego spód. To wykończenie sprawi, że cała przestrzeń będzie bardziej dopracowana, a przecież piękno zawiera się w szczegółach.

Panele maskujące dół szafki wiszącej z listwą LED. Kolor: MDF

Tym rodzajem panelu zamaskujesz również listwę oświetleniową, aby uzyskać powierzchnię spójną z resztą kuchni i miękkie światło na blacie roboczym.

4/ Panele dzielące: Rytmiczny podział bryły

Sięgając po panele dzielące, dostępne w kolekcji Norwegian Wood osiągniesz efekt uporządkowanej formy. Panele dzielące mają 1,8 cm grubości i 20 cm głębokości, a ich wysokość powinna odpowiadać zabudowie. Instaluje się je między szafkami, dlatego planując kuchnię należy doliczyć grubość paneli do jej całkowitej długości i dostosować wymiary blatu. Dla harmonijnego wyglądu zalecamy wysuwać panele na głębokość blatu. Przy zamówieniu należy pamiętać o odpowiednio głębszych panelach bocznych.

5/ Panele do szafki narożnej: Optymalne dopasowanie

Panele do szafek narożnych fornirowane. Fornir: Dąb Naturalny

Zastosowanie paneli do szafek narożnych jest konieczne dla zachowania ich funkcjonalności. Dla szafki o wymiarach 128 x 68 cm, zalecamy zestawienie standardowych frontów o rozmiarze 60 x 80 cm z panelem o wymiarach 20 x 80 cm. Na miejscu montażu możesz precyzyjnie dopasować ten panel przez przecięcie go, dzięki czemu uzyskasz dwie listwy maskujące. Panele nie tylko spełnią funkcje praktyczne, ale także dodadzą elegancji narożnej szafce.

Warto wiedzieć:

Panele w konfiguratorze dostępne są w uniwersalnych rozmiarach. Istnieje też możliwość wpisania własnego przedziału wymiarów. Zamawiając większe panele, można przy montażu docinać odpowiednie fragmenty, aby dopasować wymiary na miejscu.

6/ Panele niestandardowe: Tworzenie półek i zabudowy

Półki i zabudowa ściany z paneli fornirowanych. Fornir: Orzech Amerykański

Oprócz standardowego przeznaczenia paneli, można wykorzystać je do stworzenia półek lub zabudowy według własnego pomysłu. W celu dostosowania kuchennego otoczenia do indywidualnych potrzeb wybierz panele boczne. Dzięki adaptacji paneli, wprowadzisz do projektu nieszablonowe miejsca do przechowywania.

Warto wiedzieć:

Kolekcja Norwegian Wood: Panele fornirowane są z obu stron, również na brzegach.

Kolekcja Terra i Memphis: Panele lakierowane wykończone są  od wewnętrznej strony białym laminatem. Poza panelami wypełniającymi, posiadają dodatkowe 10 cm pokryte kolorowym lakierem od brzegu.

Kuchnia osobista z rozwiązaniami na wymiar