Aneks kuchenny, tak często spotykane w dzisiejszych wnętrzach rozwiązanie, to mebel wkomponowany w ścianę, który przenika dyskretnie do części dziennej mieszkania.
Sięgając do początków Modernizmu, przyglądamy się, jak wyglądała dziejowa zmiana w stronę projektowania wnęki kuchennej, zapoczątkowana przez nowatorską ideę czołowej polskiej projektantki Barbary Brukalskiej (1899-1980). To właśnie ona, ze swoją wrażliwością zwróconą na potrzeby nowego powojennego społeczeństwa i dyplomem Warszawskiej Politechniki, powołała aneks kuchenny do życia.
Barbara Brukalska: Pionierka współczesnej kuchni
Pod wpływem dynamicznych zmian społeczno-ekonomicznych lat 30. XX wieku, Barbara Brukalska spojrzała na kuchnię jako na laboratorium współczesnego życia. Wcześniej zamknięta w osobnym pomieszczeniu, kuchnia została przez nią przekształcona w aneks o powierzchni około 24 m² i wymiarach 2,20 x 1,37 m, stanowiący część pokoju dziennego. Ten przełomowy, na tamte czasy, projekt znalazł swoje miejsce w wzorcowym, trzypokojowym mieszkaniu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu.
“Urządzenie tego laboratorjum przystosowujemy do pracy, jaką w nim wykonywuje się. Ustawiamy więc meble i przyrządy w takiej kolejności, w jakiej odbywa się praca, aby możliwie zmniejszyć ilość niepotrzebnych ruchów. Staramy się też, aby wszystkie przyrządy, służące do pewnych funkcji zgrupować tam, gdzie te funkcje się odbywają.” – Barbara Brukalska
Aneks kuchenny, dostosowany do nowych mniejszych przestrzeni, maksymalizował funkcjonalność mieszkania. Przemyślane rozmieszczenie sprzętów kuchennych ułatwiło gotowanie i skróciło czas jego trwania. Kuchnia, wyposażona w okno dla wentylacji, szafki i blaty robocze, zlew i kuchenkę, sąsiadowała z jadalnianym stołem, tworząc spójną przestrzeń.
Aneks kuchenny na nasze czasy
Po 100 latach od wdrożenia idei Barbary Brukalskiej aneks kuchenny wciąż odpowiada naszym współczesnym potrzebom społeczno-ekonomicznym. Integracja kuchni z pokojem dziennym optymalizuje przestrzeń mieszkania, sprzyja lepszej komunikacji i tworzy towarzyską przestrzeń. Kuchnia wkomponowana w ścianę, wyposażona w inteligentne urządzenia i funkcjonalne szafki jest ważnym punktem domu dostosowana do naszego codziennego życia. Oddaje to, w jaki sposób spędzamy czas, jak jemy i co jest dla nas priorytetem.
Wyzwanie, dla współczesnego aneksu kuchennego, to z jednej strony sprawienie by strefa gotowania była przyjazna, z drugiej, aby jego wygląd wtapiał się całkowicie w styl mieszkania. Dzięki odpowiednio dobranym frontom i elementom zabudowy kuchennej możemy osiągnąć kuchnię, która nie przytłoczy formą reszty pomieszczenia. Stanie się przyjemnym tłem, meblem – elementem wyposażenia salonu podkreślającym osobowość domowników.
Zaplanuj osobisty aneks kuchenny z naszymi frontami
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam i analizowania naszego ruchu. Wyrażasz zgodę na nasze pliki cookie, jeśli nadal korzystasz z naszej strony internetowej.Zgadzam się